Umělá inteligence vstoupí do všech oborů. Nesmí vám ujet vlak, radí ředitelka Czechitas Čermáková

Jako hlavní důvod pro převažující zastoupení mužů v IT vidí Čermáková stereotypy. Naprostá většina žen, když se rozhoduje o svém studijním oboru, volí ty “typicky ženské” a málokterá se odváží do oblastí, ve kterých převažují muži. „Ale myslím si, že když tam pak jdou, tak to přináší spoustu výhod,” dodává výkonná ředitelka. Velmi důležitá je motivace žen, aby se odhodlaly zkusit “mužskou” kariéru, i například v IT. „My děláme komunitu Czechitas, kde povídáme o tom, jak se předchůdkyním, ženám, povedlo v kariéře nastoupit do IT. Myslím si, že silné příběhy jsou tou největší motivací,” uvádí ze zkušeností. Jako příklad za všechny lze uvést příběh ženy, odbornice na čínskou medicínu, která se stala úspěšnou testerkou; psycholožky a nyní úspěšné programátorky mobilních aplikací nebo ženy, která vyměnila marketing za designu produktu nebo dívky, která neměla maturitu a dnes pracuje ve vývoji nadnárodní firmy.

Základem je motivace

Motivace žen pro vstup do IT se opravdu zvyšuje. Loni v listopadu vstoupila na trh generativní umělá inteligence, která (z)mění trh IT od základů. Nyní mohou do IT všechny ženy, bez ohledu na tyto schopnosti, protože generativní umělá inteligence potřebuje propojit všechny obory, včetně například těch humanitních. Dalším motivačním prvkem je větší přizpůsobení generativní umělé inteligence ženskému myšlení.

Tento pokrok může, na druhou stranu, v řadě žen vyvolat spíše obavy, že umělá inteligence nahradí některá často ženami vykonávaná povolání. Jsou to ta povolání, které bude možné plně automatizovat. Příkladem mohou být pozice asistentek nebo recepčních. Tomu chtějí v Czechitas zabránit a dát ženám výhodu, aby nahrazovány nebyly. Proto vytváří celé balíčky kurikul – umělá inteligence pro všechny, pro datové analytičky, pro programátorky, pro lidské zdroje atd.

Na konec roku 2024 plánují spuštění dalšího oboru v rámci semestrálního kurzu digitální akademie. Tento nový obor bude vychovávat ženy, které se stanou šéfkami transformací umělé inteligence v institucích a firmách. Nově vzniknou kombinace IT plus bussiness, IT plus procesy, IT plus project management, IT plus change management atd. „To si myslíme, že český trh velmi potřebuje a že to do Czechitas a následně do daných firem přivede novou skupinu chytrých žen,” doplňuje Čermáková.

Umělá inteligence – hrozba, nebo příležitost?

Mnoho lidí zastává názor, že je umělá inteligence velkou hrozbou a měli bychom s ní pracovat velmi obezřetně. „Já si myslím, že je to příležitost spíš než hrozba” sdílí svůj postoj Čermáková. Dále doplňuje, že je to výborná příležitost nejen pro Českou republiku, ale i pro všechny vnímavé lidi. Ti by ji měli nejprve využít ke zvýšení osobní produktivity a kreativity a až poté bychom se měli zabývat bezpečnostními otázkami. „Hrozba je reálná, ale my jsme chytří, takže když budeme dávat pozor a sledovat, kam se to ubírá, budeme to umět regulovat” a lidstvo z toho bude moci prosperovat. Výkonná ředitelka Czechitas předpokládá, že za dva až pět let bude umělá inteligence natolik dokonalá a použitelná, že celý pracovní trh zcela promění.

Mateřské povinnosti a IT, lze to?

Pracovat na částečný úvazek během mateřské dovolené je samozřejmě možné pro všechny IT obory již nyní. V Czechitas postavili 11 kariérních cest A nemusí ji využít jen ženy pečující o děti, ale třeba i ty, které se starají o nemocné rodiče. „Na to je IT i AI svět úplně ideální,” pochvaluje si Čermáková.

Mnoho žen, které jsou nyní na mateřské přemýšlí, co bude jejich další profesní krok. V tom jim může napomoci umělá inteligence, která dokáže akcelerovat jejich profesní kariéru a motivovat je k dřívějšímu návratu do pracovního procesu, byť na částečný úvazek.

Závěrečná rada doktorky Senty Čermákové ženám, které chtějí vstoupit do IT, je následující: „Běžte tam rychle, je tam fantastická příležitost, dostanete krásnou práci, dobře placenou, flexibilní, budete mezi chytrými a zajímavými lidmi.”

Zdroj: Technologická platforma IT People

Přejít nahoru